Reklama
 
Blog | Petr Bouška

ANO, byli jsme na sněmu (postřehy ambasadora Rekonstrukce státu)

Rekonstrukce státu se rozhodla požádat všechny koaliční strany o možnost účasti na jejich sněmech, s cílem zlepšit vzájemnou komunikaci.

Spoléhat na to, že politici vše co slíbili udělají sami, nebo si naopak říkat, že se stejně nic nezmění, nemá smysl. Pesimismus nás nesmí paralyzovat, ale dodávat nám energii k akci. Jak řekla americká spisovatelka Frances Moore Lappé, “Demokracie není to, co máme, demokracie je to, co děláme.“

V roce 2013 oslovila Rekonstrukce státu všechny kandidáty do poslanecké sněmovny, a požádala je o písemný závazek pro 9 protikorupčních opatření, které nám politici před volbami naslibovali již několikrát, avšak za nějakých záhadných okolností opomněli schválit. Ponaučením bylo uvědomění si potřeby, aby občanská společnost dohlížela nad tím, že předvolební sliby nebudou nadále jen estetickou součástí kampaně, ale že se jedná o smlouvu se společností, kterou je nutné dodržet. 163 poslanců tuto smlouvu podepsalo, a našim cílem je s pomocí občanských ambasadorů, médií a komunikace s politiky požadovat to staré známé „slovo dělá ženu, či muže samozřejmě.“

Vysvědčení jsme politikům vystavili rok po jejich závazku prosadit tato protikorupční opatření. Nutno říci, že kromě KDU-ČSL, naše hodnocení koaličních stran nebylo moc pozitivní. ČSSD se vyjádřila, že je hodnocení předčasné a zavádějící, a hnutí ANO, které převzalo agendu protikorupčních opatření jako jeden z hlavních bodů svého programu, reagovalo, no řekněme to na rovinu, naštvaně a nechápavě.

Reklama

 

2015 – naděje?

Žádný termín sice nebyl dodržen, nicméně zvláště hnutí ANO nově vykazuje zvýšenou aktivitu. Proč? Na podzim jsme oslovili předsedy koaličních stran s nabídkou vytvoření pracovních skupin složených ze zástupců hnutí a odborníků Rekonstrukce státu, s cílem pomáhat politikům vyřešit různé překážky, které brání přijetí těchto zákonů a vytvářet společný prostor pro formulaci návrhů zákonů. Andrej Babiš byl jediný, kdo reagoval na výzvu, a pracovní skupina ANO se již čtvrt roku pravidelně schází se zástupci Rekonstrukce státu. Díky ní se podařilo nejen zmírnit napětí mezi hnutím ANO a Rekonstrukcí státu po zveřejnění vysvědčení politiků, ale především se podařilo navázat konstruktivní spolupráci a rozběhnout aktivitu hnutí ANO pro registr smluv, financování politických stran, a zrušení trafik. Je skvělou zprávou, že tato spolupráce inspirovala i další koaliční partnery, a po našich letošních setkáních s Bohuslavem Sobotkou za ČSSD a Pavlem Bělobrádkem za KDU-ČSL, vše naznačuje tomu, že se brzy podaří obdobnou pracovní skupinu vytvořit se všemi koaličními partnery.

Logickým důsledkem byl nápad požádat všechny tři koaliční strany o účast občanského ambasadora na sněmu, abychom nabídli spolupráci i poslancům, kteří nejsou členy pracovní skupiny. Nejdříve pořádalo svůj sněm hnutí ANO, a tak jsme kontaktovali Andreje Babiše, Jana Sedláčka i organizátory sněmu, jestli by nám účast umožnili. Dostalo se nám rozporuplných reakcí od organizátorů, ale přesvědčili jsme je, že našim cílem je informovat poslance o Rekonstrukci státu, a nikoliv narušovat průběh sněmu. A tak nám nabídli i možnost mít informační stánek a roztáhnout plachtu Rekonstrukce státu.

„Ležel jsem doma po operaci achillovky, přecházel o berlích sotva mezi kuchyní a obyvákem, a ozval se mi Pepa Karlický z Rekonstrukce státu, s tím že by mě chtěli vyslat coby „ambasadora“ na sněm ANO, a jestli bych s tou domluvou pomohl. Položil jsem si tedy otázku: Kdo, když ne já, kdy, když ne teď, a potom jak? A odpověděl jsem si: Samozřejmě, kdo jiný než ten kdo koordinoval externě podporu hnutí ANO protikorupčním opatřením Rekonstrukce státu (aniž by mu pak za to třeba Babiš poděkoval). Kdy, když ne teď, na sněmu, kdy budou všichni poslanci z hnutí ANO na stejném místě, a nebudu je muset obíhat všude možně. Jak? No o berlích či po jedné noze, letadlem z Ženevy do Prahy, a pak taxikem do hotelu, taxikem z hotelu a hurá na sněm „obíhat poslance“ a nabízet jim propojení a spolupráci s Rekonstrukcí státu.“

 

A co se tedy důležitého pro Rekonstrukci státu na sněmu ANO odehrálo, a co se nám na sněmu podařilo?

Hned úvodní projev Andreje Babiše začal (pro rekonstrukční zákony – pozn. RS) nadějně. Zmínil v něm mimo jiné, že zákon o registru smluv a o financování politických stran jsou naprosto klíčové a není možné nadále protahovat jejich přijetí. K Rekonstrukci státu se vrátil i posléze, kdy uznal, že se mýlil ohledně nutnosti prosadit zákon o odborném dosazování do dozorčích rad. „Původně jsem byl proti,ale pak jsem si uvědomil že po nás může přijít někdo jiný, kdo si znovu bude chtít dosazovat své koně a ne odborníky.“ I druhý muž hnutí, Jaroslav Faltýnek, ve svém projevu několikrát zmínil Rekonstrukci státu. Připomněl, že se koalici podařilo prosadit změnu jednacího řadu a navýšit pravomoci NKÚ (zatím zaparkováno v Senátu – pozn. RS), a kritizoval spory v koalici ohledně registru smluv, financování politických stran a majetkových příznání, které ANO sice dává k dispozici, ale neexistuje jejich kontrola. V diskuzi nás poté ujistil, že ANO udělá pro přijetí těchto zákonů maximum, s tím že doufá, že na příštím vysvědčení dáme hnutí lepší známku než čtyřku. Kromě předsedy a 1. místopředsedy jsme se setkali i s většinou zástupců nového předsednictva hnutí ANO, a zavedli diskuzi s eurokomisařkou Věrou Jourovou, europoslanci, ministry a více než deseti poslanci, kteří projevili zájem o spolupráci či expertízu v konkrétních protikorupčních opatřeních Rekonstrukce státu.

Z naší účasti na sněmu ANO jsme si odnesli naději, že se snad konečně podaří prosadit klíčová protikorupční opatření, a také pozitivní zkušenost, že osobní kontakt je důležitý. Věříme, že i další koaliční partneři nám umožní účastnit se jejich sněmů, a že se nám podaří prohloubit spolupráci i s ČSSD a KDU-ČSL. Po prohlášení pana premiéra Sobotky ohledně zveřejňování smluv všech ministerstev, a slibu prosadit registr smluv do letních prázdnin, je ta naděje zase o trochu větší.

 

PS: UPOZORNĚNÍ PRO KONSPIRAČNÍ TEORETIKY (ZVLÁŠTĚ PRO P. ŠAFRA): NEJEDNÁ SE O PLACENÉ PR HNUTÍ ANO, ale o zápisky dobrovolného ambasadora Rekonstrukce státu, který ve volném čase přesvědčuje politiky o potřebnosti zákonů. Nejedná se tedy ani o oficiální stanovisko Rekonstrukce státu. Rád bych také předem odpověděl na případné dotazy P. Šafra a dalších o užitečných idiotech a o tom kdo mě platí 😉 Tam kde bych měl napsat, v rámci české pesimistické politické korektnosti : „Sice slíbili hory doly, ale dělaj to jen pro PR, ale stejně to nesplní“, napíšu „existuje naděje, snad to tentokrát výjde“.To že mě potěšilo, že většina poslanců reagovala relativně pozitivně když jsem se s nimi bavil, a to že Babiš i Faltýnek ve svých projevech zmínili zákony Rekonstrukci státu jako jednu z priorit je fakt, s kterým nic neudělám, ať se mi to líbí či ne, a ať už to byl populismus či ne. To jestli jsem jim jejich sliby opravdu věřil či ne, je už otázka jiná, nicmeně i kdyby ne, tak by asi nebylo fair odsuzovat veřejně někoho dřiv než se ukáže opak, a už určitě ne taktické, když po nich žádáme aby prosadili protikorupční opatření která omezí jejich moc. A jak je to s tím kdo si mě tedy koupil ? Tak…kdyby to vodňanský kuře co bylo na oběd na sněmu bylo aspoň šťavnatý, tak by se o pokusu o zkorumpovaní dalo uvažovat, ale šťavnatý nebylo… Ještě jsem obdržel jako všichni účastníci sněmu vodu zdarma. Kafe, nealko (alkohol na sněmu nebyl k dostání, takže se mě nikdo nepokusil ani opít), letenky z Ženevy, taxík i hotel v Praze jsem si hradil ze svých úspor, jedině ty berle, abych mohl chodit po operaci achilovky, mi hradila moje švýcarská zdravotní pojištovna 😉 

 

Petr Bouška

Aktivní občan a ambasador Rekonstrukce státu

„Ač žiji dlouhodobě v Ženevě, situace v naší zemi mi není lhostejná. Máme jako národ obrovský potenciál, který je bohužel nevyužit tak jak by měl. Jsme kreativnější a troufám si říct i pracovitější než Švýcaři, jenže naše historie nebyla tak růžová jako ta Švýcarská, naše administrativa by si zasloužila rekonstrukci, chybí nám několik klíčových protikorupčních opatření, nemáme odvahu či chuť zapojit se do veřejného života a nenechat jen na politicích rozhodování o naší zemi, nevěříme si a nevěříme že by se zde dalo něco změnit, že bysme se mohli jednoho dne mít stejně dobře jako na západě. Přitom už několik protikorupčních zákonů by nás mohlo posunout mnohem dál. Jak řekl Václav Havel, „Demokracie je systém založený na důvěře v lidskou odpovědnost, kterou by měl probouzet a kultivovat. Demokracie a občanská společnost jsou tedy jen dvě strany téže mince.“ Vznik Rekonstrukce státu ve mě vzbudil naději, že naše mladá občanská společnost dospěla do stádia, kde může mít rozhodující roli pro budoucnost naší země, a zapojil jsem se tedy do oslovování kandidátů do poslanecké sněmovny napříč politickým spektrem. Díky spolupráci s Věrou Jourovou se mi podařilo přesvědčit i ANO, které se sice k návrhům Rekonstrukce státu hlásilo, ale jaksi nepodepisovalo. Nebýt této koordinační aktivity, předvolební tvrzení, že protikorupční opatření jsou jeho prioritou, by nutně narazila na otázku: Proč jste tedy odmítli podepsat protikorupční návrhy Rekonstrukce státu jako jiné strany?“